Plzeňská teplárenská

Cena tepla 2015

Plzeňská teplárenská zvýší od ledna 2015 ceny tepla o 4,6 procenta. Vzrostou kvůli tomu, že letos městský podnik nezdražil vůbec a navíc do jeho hospodaření citelně vstoupily emisní povolenky. Zdražují vstupy a letošní teplá zima výrazně sníží zisk i tržby z tepla.

Podle teplárenského sdružení se lidem příští rok zdraží teplo z uhelných zdrojů od tří do pěti procent. Cena tepla v Plzni je nyní 490 Kč/GJ včetně DPH a od ledna se zvýší na 512 Kč/GJ. Bude stále o zhruba stokorunu na gigajoule nižší, než je průměr uhelných tepláren v ČR. Plzeň bude mít stále druhé nejlevnější teplo v ČR po Elektrárně Opatovice, která zvýší ceny zhruba stejně.

Hospodaření teplárny začínají výrazně ovlivňovat emisní povolenky, které musí firma nakupovat. Tyto povolenky zdražily na "podivné burze" za tři roky sedmkrát na sedm euro. Teplárna na ně příští rok vydá 80 milionů korun. Cílem hloupého nástroje EU je, aby Poláci a Češi přestali pálit své uhlí a pálili ruský nebo norský plyn.

Firma neumí ovlivnit cenu prodávané elektřiny, která na burze v Německu pět let klesá, ani cenu povolenky. Začíná se ukazovat, že bezuhlíkaté zdroje podniku, tedy kotel na biomasu a budovaná spalovna odpadu, tyto vnější vlivy zcela eliminují.

Vinou teplé zimy firma neplní plán tržeb. Jde o 20 až 25procentní propad oproti standardním letům. Odběry jsou nízké, ale fixní náklady stejné. Podniku mírně vzrostou ceny vstupů, například vápna, vápence i hnědého uhlí.

Zdroj: ČTK

Publikováno dne 10. 12. 2014

Předchozí novinka Všechny novinky Následující novinka Všechny novinky


Plzeňská teplárenská, a.s.
Doubravecká 2760/1
301 00 Plzeň

Recepce: 377 180 111
Zelená linka: 800 505 505

Rychlý kontakt

Rychlý kontakt