Hnízdiště sokola stěhovavého
Na komínech Teplárny a Energetiky byl několikrát pozorován výskyt vzácného a ohroženého dravce sokola stěhovavého. Z toho důvodu jsme na horní ochozy komínů umístili speciální budky a to ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Plzeňska.
Pozorování 2022
Květen 2022
Opět máme sokolí mláďata u nás na komíně v areálu Energetiky na Borech. Zbývá jim cca 14 dnů, než vyletí a opustí hnízdo. Nebudeme je teď vůbec rušit a naši technici jim dopřejí maximální klid, dokud celá rodina nevyletí ven. Podívejte se níže do fotogalerie na další aktuální fotografie hnízdiště.
Pozorování 2020
Říjen 2020
Jsme moc rádi, že se sokolům u nás na komíně líbí. Sokol stěhovavý má hnízdní budku postavenou v areálu Doubravka ve výšce 130 metrů. Monitoringu sokolů se pravidelně věnuje Český svaz ochránců přírody Plzeňsko a to pomocí fotopastí. Podle záznamů se sokoli za uplynulé dva roky pokoušeli vyvést i mláďata. Podobně je tomu také v areálu Plzeňské energetiky na Borech. Tady je hnízdní budka ve výšce 88 metrů.
Na komíně areál Teplárna 2018
18.5.2018
Sluší jim to. Máme u nás na komíně krásné sokolí novomanžele. Takhle je zachytila speciálně upravená "sokolí budka", kterou nám pomohl na komín nainstalovat Český svaz ochránců přírody Plzeňsko.
Tito dravci hnízdí přirozeně ve skalách, nicméně díky vytlačování z jejich přirozeného prostředí se snaží najít nová vhodná místa. Často hledají nová útočiště ve městech, především v průmyslových objektech. V Plzni našlo již několik párů své hnízdiště - ve věži kostela sv. Bartoloměje na nám. Republiky. Pomoc lidí je pro život sokolů ve městech nezbytná. Sokoli jsou ve městech velmi vítáni, protože jejich potravou jsou především holubi, kteří znečišťují centra měst. V České republice hnízdí jen kolem 60ti párů sokolů.
Zprávy v tisku: V Plzni se narodila čtyři mláďata sokola stěhovavého - Plzeňský deník