Plzeňská teplárenská

Plzeňská teplárenská nastoupila cestu dekarbonizace - deník.cz

Plzeňská teplárenská pracuje již několik let na projektu odklonu od spalování hnědého uhlí. Dva ze tří pilířů již v minulosti úspěšně zrealizovala.

Prvním je spalování komunálního odpadu na zdroji ZEVO Plzeň, kdy letos poprvé v bezodstávkovém provozu spálí společnost 130.000 tun odpadu. Druhým pilířem je spalování biomasy, konkrétně dřevní štěpky. Firma jí loni spálila rekordních 395.000 tun, čímž se zařadila na 1. místo v množství spalování biomasy zdrojů v ČR. Necelou třetinu tohoto množství zužitkoval čistě biomasový kotel a zbytek velký fluidní kotel, který podnik přestavěl na spoluspalování uhlí s dřevní štěpkou s možným podílem biomasy 100 %.


V současné době stojí plzeňská teplárna před třetím pilířem dekarbonizace, a to před přechodem výrobního zařízení na paroplynové zdroje (cykly). Jde o dosud největší investici v historii společnosti, asi za sedm miliard korun. „Nutí ji k tomu především zákaz spalování uhlí v teplárenství od roku 2030 a současně razantní růst nákladů na emisní povolenky, opomenout nemohu ani ekologické důvody. Stavět se bude za provozu, hotovo musí být do roku 2029“, řekl generální ředitel teplárny, Václav Pašek.

„Máme vysoutěžené obě plynové turbíny (o výkonu 60 MW elektrických) a smlouvu s vítězem veřejné soutěže, Siemensem. Zaplatíme za ně cca 1,2 miliardy korun," uvedl Pašek. První paroplynový cyklus bude v teplárně na Doubravce a druhý na zdroji Energetika v areálu Škodovky.



„Na konci roku jsme obdrželi Rozhodnutí o přidělení dotace na oba zdroje, podepsané ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (z KDU-ČSL), a to ve výši 3,2 miliardy korun. Jde o peníze z Modernizačního fondu EU," uvedl dále ředitel.„ Do Energetiky, kde se postaví celý nový zdroj, půjde 1,9 miliardy korun a zbytek do areálu Teplárna (na Doubravce)," řekl.

V Energetice vznikne nová elektrárna na zelené louce, kde firma koupila pozemek bývalého šrotiště. Po jeho dostavbě se starý zdroj zlikviduje. Pro novou turbínu na teplárně na Doubravce se postaví samostatný objekt, ale ostatní příslušenství (potrubí a rozvodna) budou v současných objektech. Obě stavby budou zahájeny přibližně ve stejném termínu.

V současné době běží výběrové řízení na EPC dodavatele projektu „na klíč“, podnik s ním chce podepsat smlouvu do konce tohoto roku. Realizace projektu bude probíhat v letech 2026 až 2028.
Plzeňská teplárenská má už také odsouhlasenou provozní podporu projektu Dekarbonizace KVET (podpora pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla), a to na zdroji Energetika.“

Náklady ve výši sedmi miliard korun vychází z rozpočtu autorizovaných projektantů, skutečné ale ukáže až soutěž. K dotaci z Modernizačního fondu přidá firma vlastní zdroje a externí financování.

Plzeňská teplárenská na investici už několik let šetří a letos se dohodla s městem i EPH, že vůbec poprvé nevyplatí dividendu ze zisku, která se v minulých letech pohybovala mezi 200 až 300 milionů korun.

Návratnost investice očekává firma v rámci asi deseti let. "Ale nezdraží teplo v Plzni. Po posledním jednání představenstva počítáme dle aktuálních předpokladů s meziročními nárůsty ceny tepla jen kolem inflace," řekl Pašek. Plzeňská teplárenská se podle něj vrátila na pomyslnou první příčku mezi dodavateli tepla ve velkých městech, když předběhla Hradec Králové, který nabízí teplo z opatovické elektrárny.

Plzeňská teplárenská je moderní a úspěšně fungující firmou. Díky vysoké efektivitě provozu je možné společnost dál rozvíjet, a zároveň držet nejnižší cenu tepla z velkých měst v České republice. Jako zástupce majoritního akcionáře si přeji, aby Plzeňská teplárenská tento poměr udržela i v době procesu dekarbonizace. Proto jsme se dohodli na nevyplacení dividendy,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Zdroj: deník.cz

Publikováno dne 9. 4. 2025

Předchozí novinka Všechny novinky Následující novinka Všechny novinky


Plzeňská teplárenská, a.s.
Doubravecká 2760/1
301 00 Plzeň

Recepce: 377 180 111
Zelená linka: 800 505 505

Rychlý kontakt

Rychlý kontakt