Plzeňská teplárenská

Spalovna u Plzně je nejlépe připravená ze všech v ČR

Náměstek MŽP: Spalovna u Plzně je nejlépe připravená ze všech v ČR

Plzeň 10. ledna (ČTK) - Připravovaná spalovna komunálních odpadů v Chotíkově u Plzně je nejlépe připraveným projektem z několika plánovaných zařízení na energetické využití odpadu v ČR. Projekt za dvě miliardy korun má velkou šanci získat až čtvrtinu dotací z EU. Zastupitelům Plzně to dnes řekl první náměstek ministerstva životního prostředí (MŽP) Martin Frélich. Zastupitelé budou 24. ledna schvalovat, zda má městská teplárna spalovnu stavět, případně i bez podpory EU.

"Z pohledu MŽP má projekt má velkou šanci na dotaci EU. Důvodem je dlouhodobá příprava, která trvala více než dva roky. Byla předjednána s Evropskou komisí (EK). Veškeré dotazy byly zodpovězeny, argumenty, které zpochybňovaly některé věci, byly vyvráceny. Žadatel udělal maximum a projekt je připraven k realizaci," uvedl Frélich.

Ministr Tomáš Chalupa (ODS) podle něj bude v příštích dnech jednat v Bruselu s komisařem EK pro regionální politiku Johannesem Hahnem. "Oznámí mu, že projekt oficiálně předkládáme na EK ke schválení," řekl Frélich. Kromě plzeňské spalovny poveze do Bruselu projekt spalovny v Komořanech.
Ekonomika spalovny v Chotíkově, která by měla být hotova v roce 2016, závisí nejvíce na cenách za skládkování, které jsou velmi nízké a obcím se tak stále vyplácí vyvážet odpad na skládky.

Ředitel odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart věří, že provoz spalovny bude vycházet dobře zejména díky změnám zákona o odpadech i plánu odpadového hospodářství. "Chceme nastavit ekonomické nástroje tak, aby podobné projekty bylo do budoucna snazší realizovat, aby byly v ČR vůbec realizovatelné a abychom splnily základní cíl MŽP, jímž je zásadní odklon od skládkování směrem k využívání, recyklaci a energetickému využití," dodal.

MŽP už nyní navrhuje, aby cena za skládkování byla od roku 2016 až zdvojnásobena na 1000 korun za tunu. Do roku 2023, kdy by bylo skládkování v ČR téměř nulové, by se zvyšoval až na minimálně trojnásobek současné ceny. "Musí být nastaven tak, aby byl odstrašující, tedy minimálně 1500 Kč/t, což už by se mělo zařízením jako se připravuje v Chotíkově zcela jistě vyplácet," dodal.

Václav Prokš kš

Publikováno dne 11. 1. 2013

Předchozí novinka Všechny novinky Následující novinka Všechny novinky


Plzeňská teplárenská, a.s.
Doubravecká 2760/1
301 00 Plzeň

Recepce: 377 180 111
Zelená linka: 800 505 505

Rychlý kontakt

Rychlý kontakt